Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\database.php:2647) in C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\joomla.php on line 2826
קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 28/09/07 - עם סובב סביב זנבו / דן שמחוני קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 28/09/07 - עם סובב סביב זנבו / דן שמחוני
shadow_left
Shadow_R
   
28/09/07 - עם סובב סביב זנבו / דן שמחוני הדפס

 

מה זה עם? לא, זאת לא עוד תגובה במאבק ההתחברות, ולא בנושא ישראל והפלסטינאים. סתם תרגיל אינטלקטואלי. כולנו מדברים על עמים מבלי להזדקק להגדרה. וכולנו מדמים לנו עמים שונים – עם ישראל בראש ובראשונה. אבל, האם מישהו יכול לתת לי הגדרה מה זה עם. הגדרה כזאת שלפיה עם ישראל ייחשב לעם, וכל העמים שאנחנו מכירים ייחשבו לעמים, ואף קבוצה אחרת מלבדם?

האם אפשר להגדיר כעם קבוצת אנשים שיש להם שותפות גורל (מה זה בדיוק שותפות גורל?), שפה משותפת, אינטרסים קיומיים משותפים, ונאמר גם טריטוריה מוגדרת (לרובם)? לא נראה לי! לפי הגדרה כזאת גם אוהדי מכבי חיפה מהווים עם. ולא סתם עם – עם מוכה!

הלכתי, כמובן, לאינטרנט ונועצתי בויקיפדיה. זה מה שמצאתי שם: "עם ניתן להגדיר כקבוצה חברתית בעלת מספר מאפיינים משותפים, כגון מוצא אתני, שפה, דת, תרבות, היסטוריה, מנהגים או אזור גאוגרפי." שוב, לפי הגדרה זאת אוהדי מכבי חיפה הם עם, אבל עם ישראל אינו עם. נתחיל מהמוצא האתני. מה זה אתני? נהיה מסובך! תרשו לי לפתוח פסקה חדשה.

ובכן, ויקיפדיה מגדירה את האתניות כ"מאפיין תרבותי המקושר לקבוצה חברתית מסוימת של בני אדם, כאשר קבוצה זו יכולה להתפרס על פני מדינות שונות ואינה חייבת להתרכז במדינה אחת בלבד." לפי הגדרה זאת לכל אוהדי הכדורגל בעולם, שקופצים כולם ביחד וקוראים לשופט בן-זונה יש מוצא אתני משותף.

יש גם הגדרה אלטרנטיבית למוצא אתני – גזע. גם זו מופיעה בויקיפדיה כאפשרות. נבדוק קודם את ההשקפה המסורתית. אברהם ושרה בודאי לא נולדו יהודים, וגם הנפש אשר עשו בחרן לא נולדו יהודים. גם לא רבקה, אחות הנבל הזה לבן, לא בנותיו לאה ורחל, וגם לא שפחות לאה. גם לא נשותיהם של בני יעקב. כלומר לפי המסורת, כולנו גרים בני גרים.

וההיסטוריונים מה הם אומרים. כולם מסכימים שאחוז ניכר מהעם היהודי הם צאצאי גרים, ויש מחלוקת ביניהם האם הגרים הם מיעוט או רוב.

מה עם שפה? עברית! נכון ? היסטורית זה נכון, עד תקופה מסוימת. התנ"ך כתוב עברית, ברובו, עם קצת ארמית. ובאיזו שפה דיברו בימי בית שני? חלקם עברית וחלקם ארמית. והתלמוד בעיקרו ארמית, והזוהר גם כן. אולי גרמנית, צרפתית, ספרדית, אידיש, לדינו, אנגלית? אבל בימינו עברית! נכון? לא נכון! למעלה ממחצית עם ישראל חיה מחוץ למדינת ישראל ושפתם אינה עברית.

מה עם תרבות? נו, עכשיו גם הסתבכנו עם הגדרת התרבות. האם כל היהודים, נאמר, שרים אותם שירים. אולי, אבל לא באותה מנגינה. בתי הכנסת מחולקים לאשכנזים ולספרדים, למרוקאים ולתימנים, לליטאים ולחרדים ולכל אחד מנגינות משלו ומנהגים משלו. יש בתי כנסת מעורבים שבחגים הם מתפצלים לאשכנזי וספרדי כי כל אחד רוצה לשמוע את מנגינת אבותיו האהובה עליו. וזה טוב ויפה, ושימור ערכי תרבות, וכיבוד אב ואם, אבל זה לא בדיוק אותה תרבות. ולדתיים ולחילוניים לא בדיוק אותה תרבות. אולי הם רואים אותן הצגות בתיאטרון, אבל הם רק מחצית העם. והמחצית שבחו"ל בודאי לא רואה אותה הצגות ולא קוראת אותם ספרים. עם ישראל זה עם, אבל מאפיין התרבות לא כך-כך תופס.

מה בדבר היסטוריה? בודאי יש לעם היהודי אותה היסטוריה! האומנם? האם ליהודים בבל ובארץ ישראל, באירופה ובצפון אפריקה, בתימן ובארה"ב הייתה אותה היסטוריה, אותם שליטים, אותם מאורעות. נכון שכולם נרדפו. אבל גם הארמנים בתורכיה, הצוענים בגרמניה, האינדיאנים באמריקה, הכושים בסודן, ואוהדי הפועל סכנין באצטדיון טדי, נרדפו על לא עוול בכפם. האם הם כולם עם אחד?

מה בדבר אותם מנהגים? כבר דברנו על תרבות. זה אותו דבר.

ומה בדבר איזור גיאוגרפי? נו, באמת! היהודים? אלא אם רואים את כל כדור הארץ כאזור גיאוגרפי אחד.

אולי נעזוב את הויקיפדיה ונמצא הגדרות משלנו. אולי אחד המאפיינים היא קבוצת אנשים עם מנהיגות משותפת? בואו נבדוק. לאוהדי בית"ר ירושלים יש ועד אוהדים וגם דוברים. לעם ישראל, מאז שגלה מאדמתו, ועד להרצל ולא עד בכלל, לא הייתה מעולם מנהיגות משותפת. אפילו לא רבנים משותפים. יוצא מזה שאוהדי בית"ר הם עם ועם ישראל אינו עם.

מצבנו קשה! איך נוכל לישון בשקט אם איננו יודעים מדוע אנחנו עם? האם יש למישהו הגדרה של עם?

ליל מנוחה!

דנ
י