Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\database.php:2647) in C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\joomla.php on line 2826
קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 01/10/07 - ציונות אחרת/ יעקב רפופורט קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 01/10/07 - ציונות אחרת/ יעקב רפופורט
shadow_left
Shadow_R
   
01/10/07 - ציונות אחרת/ יעקב רפופורט הדפס
"עם לבדד ישכון", "העולם כולו נגדנו" ועוד, מטבעות לשון שיש להוציאן מהלקסיקון העברי.
אמנם, לא תמיד ההזדהות איתנו היא מתוך "אהבת מרדכי....".
תופעה דתית הנפוצה בקרב נוצרים פרוטסטנטים, מתוך אמונה, ששיבתו של ישו אל העולם לא תיתכן אלא אם ישובו היהודים לארץ ישראל ויחדשו את שלטונם.
רגע לפני בואו של ישו, (שלב ב'), היהודים ימירו את דתם, המרה המונית ויתאחדו שני העמים לעם רוחני אחד ויקימו בית מקדש נוצרי על הר הבית. 
 
בינתיים, עד בא המשיח הנוצרי, יש לדאוג לישראל. 
 
רק בארה"ב בלבד, 50 מיליון אוונגליסטים - הזרם המשיכי בנצרות, התומכים בנו, 450000 מהם יסדו את "פורום הנוצרים למען ישראל",
מרבים לטוס לארץ, קונים מוצרים שלנו, תעמולה אוהדת ותורמים ירוקים במיליונים, רובם רפובליקנים ודואגים שהנשיא בוש לא יחמוק מתמיכה בישראל, מה רע.
באירופה וביפן קיימות מספר קבוצות גדולות נוספות המזדהות עם העם היהודי בציון, יוצרים איתנו קשרים בלתי אמצעיים, דואגים להסברה הלקויה שלנו, שרים ורוקדים ברחובות ירושלים. 
 
ישנה קבוצת אורחים אחת, שעליה רציתי להתמקד, קבוצה מיוחדת במינה, אינדיאנים משבט הנווחו שבאריזונה.
השבט נחת השבוע בישראל ומשם, ישירות לשדרות, בלי תירוצי קלוץ תיאולוגים, פשוט, קבוצת אנשים נהדרת, בעלי היסטוריה של פלישת זרים למולדתם ודחיקת רגלי השבט באמצעים אלימים וברוטליים ותוך כדי העברתם "לשמורות", נוצר תהליך נדידה מלווה בהתקוממויות ועימותים עקובים מדם, נאסר עליהם לדבר בשפתם ולהנחיל לילדיהם דתם ומורשתם, נשארו צלקות כואבות בזיכרונותיהם המלוות עד היום.
תמיכתם זועקת מעברם. 
 
לשבט האינדיאנים הנווחו יש מקום כבוד בפנתיאון המלחמה האמריקאי, סיפורם מאוד מעניין ומרתק. 
 
בזמן שאמריקה הצטרפה למלחמת העולם השניה, חי שבט הנווחו בתנאים קשים והתייחסו אליהם כאל אנשים נחותים, יחד עם זאת, מועצת השבט תמכה במאמצי המלחמה והכריזה על נאמנותם. 
 
הזירה, איי האוקיינוס השקט, זירה שבה התרחשו קרבות ג'ונגל עזים עם קשיי תקשורת והיה צורך להצפין בשניות, מכונת ההצפנה האלקטרו מכאנית הייתה איטית מאוד, היה צורך להקליד אות אחר אות, את הפלט יש לרשום אות אחר אות, שידור מוצפן מהמפקדה אי שם, על אוניה רחוקה ואת ההודעה המוצפנת היה צורך להעביר למומחה הצפנים, תהליך לא מתאים בשטח. 
 
הצבא אימץ את רעיון של אחד מקציניו הבכירים, לגייס את בני שבט נווחו, השבט היחיד בארה"ב שלא חדרו אליו סטודנטים גרמנים שחקרו את הדיאלקטים השבטיים השונים, הדיאלקט לגמרי לא קריא לכל שאר השבטים, הדיאלקט היה למעשה, קוד סודי בכל מה שנוגע לאויב ומתאים להפליא לתקשורת מהירה ומוגנת. 
 
ככל שהתעצמה המלחמה בזירת האוקיינוס השקט, מאיי סולומון לקראת אוקינאווה, דוברי קוד הנווחו מילאו תפקיד חיוני יותר ויותר, יחד בשוחות ומאחורי מחפורות, מול הסתערויות יפניות ששחטו בהם עם חרב סמוראית, אוחזים במיקרופון, מדממים ומשדרים בנווחו וגורמים לניצחון בקרב.
מפקד הגייסות מייג'ור גנרל קונר טען, שללא בני הנווחו, המרינס לעולם לא היו כובשים את איוו ג'ימה. 
 
הם זכו להכרה על אומץ ליבם, אולם, תרומתם הייחודית לא התפרסמה בציבור, הממשלה אסרה עליהם לדבר על פעולתם, לבסוף, בשנת 1968, הוסר הסיווג והתקיימה פגישת המחזור הראשונה של דוברי קוד הנווחו, ב-1982, הם זכו לכבוד כאשר ממשלת ארצות הברית קבעה את ה-14 באוגוסט כ"יום דוברי קוד הנווחו הלאומי".
הקוד שלהם הוא אחד מן המעטים בהיסטוריה, שמעולם לא פוצח, ראש המודיעין היפני, הודה, כי אף על פי שהיפנים פיצחו את הקוד של חיל האויר האמריקני, הרי הם נכשלו בפיצוח קוד הנווחו. 
 
עם סיום כתיבתי, אני שומע בחדשות הבוקר של השעה 11 על ריקודי אינדיאנים ברחובות תל אביב משבט הנווחו, בלבושם הלאומי והססגוני, נוצות לראשם וצבעי שלום מרוחים על פניהם עד המוהיקני האחרון.
יעקב רפופורט