Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\database.php:2647) in C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\joomla.php on line 2826
קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 12/10/07 - תנו לי צבא גדול וטיפש ! / עמנואל בנאבידור קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 12/10/07 - תנו לי צבא גדול וטיפש ! / עמנואל בנאבידור
shadow_left
Shadow_R
   
12/10/07 - תנו לי צבא גדול וטיפש ! / עמנואל בנאבידור הדפס
תנו לי צבא גדול וטיפש ! 
 
שורות אלה ממשיכות לעסוק במוסריות החברה בישראל בדור האחרון ומבחינה זו הן יכולות להוות תגובה גם לחלק מדברי דוביק ב 1529. 
 
ראשית אומר שבחרתי את השם כפרפרזה ממאמר מדהים בעיתון בשם : "תנו לי דיו טיפש וזול" שבו תוקף הכותב את יצרני המדפסות החכמות בעלות "מיכלי הדיו החכמים" – תואר המהווה אמתלה לגזילת כספי הציבור עבור נוזל שחור ופשוט.
ואכן, האופנה להשתמש במילות הייטק שלא לצורך, פשט בכל תחומי החברה ונשואי המוכרנים קונים אותן בקלות. איך בדיוק מיכל דיו או צבא חכמים ? אני הייתי מסתפק במילה משוכללים ומשאיר את החכמה בידי המפעילים. אלא מה, הבעיה היא שמוכרי תאורית ה"צבא קטן וחכם" (משוכלל בשפתי) חשודים בניגוד ענינים בשיווק החידוש הביזרי שלהם. כל רמטכ"ל וקצין במטהו היו צריכים להתפטר ולהודיע לדרג הפוליטי שעם התקציב שקיבלו אין אפשרות לקבל ביטחון. אך מוסר הבכירים שם למעלה עוצב בחניון המכוניות הגנובות של בית העם ובחצרות עצי הפרי שנבזזו בקרית חיים ובכל שאר המקומות בארץ. הבכירים שם למעלה מייצגים אותנו הם צלם מצלמנו. אז מה כבר יכולים לעשות במצב כזה רמטכלים שתקציבם נגזל ובכל זאת חוששים לפנות לכירורג שיפריד את ישבנם מכסא המנהלים? ברור : התייעצו והחליטו : "צבא קטן וחכם". צבא קטן עשו בקלות ע"י היענות לכל משתמטי השרות. ציוד משוכלל רכשו אך שכחו שככל שהציוד משוכלל יותר נדרשים אמונים ממושכים יותר וכך קבלנו במלחמה האחרונה "צבא קטן וטיפש" (אפילו מאד!). בחיל הים זה בלט מאוד: איך ספינת טילים הנחשבת ל"צעקה האחרונה" מופעלת בצורה כה שלומיאלית בקרב, ונפגעת. גם כוחות היבשה נראו ממש לא חכמים עם מסכי פלסמה למפקדים אך ללא ציוד בסיסי לאנשי המילואים בשטח.
לכאורה, מפקד חיל הים אינו אחראי באופן אישי לכל מתגי התפעול של ספינותיו בשטח ומקובל לחשוב שהוא פשוט מסכן וביש מזל שזה קרה בקדנציה שלו.
כך חשבתי גם אני בהתחלה, אך אז נזכרתי ב"קרירת הנפל הצבאית שלי" וזה החזירני למציאות העגומה. בקצרה אומר שבשרות מילואים בדרום לבנון בשנת 1983 לערך, מחלקה שהייתי ממונה עליה כמפקד (סגן), סרבה לשמור בלילה לפי הוראותי – שניים בכל משמרת - והסתפקו בחייל ער אחד למשמרת, בשק השינה! הוראותי היו מעוגנות בתדריך מה-סמ"פ ובכל זאת המ"פ הכריע לטובת המורדים שהיו בחלקם מיודדים עמו באזרחות. בררתי אצל הקולגות – שאר המ"מים, איך הם שמרו, והתברר לתדהמתי שכולם ישנו ! שאר הפרטים לא חשובים – מה שברור לי מאז, אם כי מדי פעם אני שוכח – שאם אתה נקי וישר כמו סרגל – גם דרגת סגן זה יותר מדי בשבילך, בלי קומבינות בלי קיצורי דרך לא תגיע לשום מקום. (ואכן כך היה, השתחררתי משרות מילואים כסגן וחברי לפלוגה הנ"ל קודמו לסרנים ורבי סרנים. צריך לדעת להסתדר, הם אמרו לי... ) 
 
וכעת חזרה לרמטכלים ולראשי ממשלה וקומבינותיהם. אוקי, עבדו עלינו הרמטכלים והאלופים בדקלמם שלמרות כל הקצוצים הצבא חזק מ"כפי שהיה אי פעם", ואמרו את זה כשהם משקרים במצח נחושה כדי לשמור על כסאותיהם למרות הקצוצים בתקציב. אבל ראש (ראשי) הממשלה ממנו נדרשות תכונות של ראיה כוללת, הבנה מולטידיסציפלינרית, "ראש גדול" וכו' יכול בכלל למכור לציבור "בולשיט" כזה ש"הרמט"ל אמר לי שהצבא חזק ומוכן" לאחר שהוא עצמו קיזז את תקציב האמונים של צה"ל. נכון, ראש קטן יגיד שלצבא סמכות לקצץ היכן שהוא רוצה ואם הוא אישר את התקציב כנראה שהוא יודע מה הוא עושה. אבל הייתי רוצה ראש ממשלה ושרים עם ראש גדול. רפול למשל היה בודק ומתשאל את הרמטכ"ל איך בדיוק הסתדר בלי כסף (וגם מסדר לו את הכובע...). 
 
מרוח דברי ברור שאני לא עוצר בצבא. אני רוצה גם "משטרה גדולה וטיפשה", "משרדי חינוך רווחה גדולים וטפשים" ו"אוניברסיטה גדולה וטפשה"
 
נ.ב. 
 
אני עדיין מחכה להסבר עבור המשפט המלומד :  " כך שנכון יהיה לפרוץ את המעטפת היבשתית של ארצנו ולהפוך את המרחב הימי לחלק משטחה של מדינת ישראל לטובת מיגונם ושרידותם של חלק הנכסים הבטחוניים שלנו." 
 
ותוהה האם הוא היה חלק מהתדריך "הקטן והחכם" איתו יצא צוות הספינה אל מול חופי לבנון.... 
 
עמנואל בנאבידור