Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\database.php:2647) in C:\Inetpub\vhosts\kirya-team.org.il\httpdocs\includes\joomla.php on line 2826
קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 13/10/07 - נורמות , מוסר,"ראש קטן" ,יושר ,תרבות שיחה . / דב אהרונוב קרייתים - האתר של עמותת בני קרית חיים לדורותיהם - 13/10/07 - נורמות , מוסר,"ראש קטן" ,יושר ,תרבות שיחה . / דב אהרונוב
shadow_left
Shadow_R
   
13/10/07 - נורמות , מוסר,"ראש קטן" ,יושר ,תרבות שיחה . / דב אהרונוב הדפס

בתקופה האחרונה הופיעו לא מעט תגובות חשובות באתר "קרייתים".
כאשר אנשים נוגעים בנושאים מאוד חשובים להם - לעיתים האמוציות גוברות , השפה הופכת בוטה .אני מציע לכולנו לשמור על איפוק בהתבטאויות ועל תרבות שיחה ומתן כבוד לאנשים בעלי דיעות מנוגדות ואפילו קוטביות לשלנו .
אתייחס תחילה לתגובותיהם של עמנואל בן-אבידור 1534 ותגובתה של רחל וולך 1538 .
אין ספק שעמנואל נגע במספר בעיות מרכזיות בחיינו . רחל וולך תמכה בו ובגישתו .
אתחיל בזה שאני מאוד מזדהה עם כאבו
על תגובת האנשים סביבו כאשר ניסה ליישם את התדריך בעניין השמירה ואילו כל שאר האנשים מסביבו התייחסו בזלזול לנאמר בתדרוך , "החליקו" דברים ולמעשה יישמו את שיטת ה"סמוך" דהיינו : נו באמת...מה כבר יכול לקרות בלילה אחד ללא שמירה ? .
הדבר אינו מיוחד דווקא למערכת הצבאית . בכל מערכת נמצא את אלו שמדקדקים כחוט השערה בנדרש מהם (הם רבים מאוד בדרך כלל ובזכותם כולנו מתקיימים ) וישנם גם אותם "כדאיניקים" שחושבים בעיקר איך לקדם את עצמם על חשבון המערכת ועל חשבון עמיתיהם .

החינוך הוא גורם חשוב ביותר ואם אנחנו רוצים במערכת צבאית יעילה חייבים להשקיע המון בחינוך . הדברים משולבים .

עוצמה מוסרית של עם היא מרכיב בטחוני העולה בחשיבותו כמעט על כל
מרכיב אחר - כך לפחות בעיני .
ואומנם - חשוב ביותר שראש ממשלה ולמעשה הממשלה כולה לא יחשבו ב"ראש קטן" כשבאים להכריע על סדרי העדיפות הנכונים והמועדפים - כגון מה עדיף : להשקיע מיליארדים של דולרים כדי לקדם את סכנת אופצית הגרעין של איראן או להשקיע אותם בחינוך? או לחילופין מה היחס הנכון בין ההשקעות בשני התחומים?

בודאי שראש ממשלה הנתון בלחצי חקירות על מעשי שחיתות כאשר חלק לא מבוטל מהשרים אף הם נגועים לא מעט באותו נגע של מוסריות מפוקפקת - אינם הפתרון האידאלי על מנת להתמודד עם בעיות כל כך קרדינליות .

אני חולק על דעתו של עמנואל שעל מנת להתקדם במערכת הצבאית או גם במערכות אחרות חייבים להיות "מסתדרניקים" .
אני מאמין ומקווה שבכל המערכות החשובות ישנם אנשים רבים מצויינים ומוסריים בכל הדרגים .

אני גם חולק על דעתו של עמנואל בהקשר הישיר שעשה בין התנהגות "דור הפל"מח" בנושא "הסחיבות-גניבות" למיניהן ובין השחיתות השלטונית ולא רק השלטונית כיום . הדברים הרבה יותר מורכבים וגם בנושא הזה רצוי לא לחשוב ב"ראש קטן" .

יבואו אחרים ויאמרו "המוסר נהרס בעקבות הכיבוש המשחית " . גם זו דיעה קיצונית בעיני . האמת כנראה הרבה יותר מורכבת וקשורה בתהליכים שונים . בדבר אחד אין בעיני ספק :
המנהיגות חייבת להיות ללא דופי ומורכבת מאנשים המתאימים לתפקידיהם הן מבחינה מקצועית והן מבחינת רמת האישיות הנסיון והאינטליגנציה ומעל הכל מבחינת הנאמנות למדינה והרמה המוסרית .

בנוסף לכך לחינוך ולהשכלה בכל הדרגים חשיבות עליונה במעלה בין השאר גם לקידום הנושאים הבטחוניים אבל לא רק . בן גוריון וחלק מחבריו הבינו זאת היטב . בעיני גישתם לגבי העדפת החינוך והעמדתו בראש הסולם מבחינת החשיבות הלאומית היא נכונה וחיונית כיום יותר מאי פעם בעבר .

דב אהרונוב

 

הערה מעמנואל בנאבידור

 

דוביק, אני מודה על הזדהותך לכאב ישן ומודיע שבאותו מעמד גרמת לי לכאב חדש שכן בין הסתייגויותיך לגופם של דברים שרבבת – בהיסח הדעת – הסתייגות משם משפחתי, "בנאבידור" והפכת אותו ל"בן-אבידור". תצורה זו היית הפופולרית ביותר בין פקידות הבנק שבשנות השישים/שבעים שניסו לשכניע אותי איך צריך לכתוב את שמי. בחשבונות מים וחשמל הופיעו מדי פעם גם "בנאביצור", "בן-אביצור", "בנאביגדור" ו- "בן-אביגדור".
ובאשר להסתייגותך מהכורח להיות "מסתדרניק" כדי להתקדם במערכת הצבאית ובמערכות אחרות, אנסה לשכנעך שוב. בודאי שיש חריגים טובים, כפי שאתה מאמין, אני מדבר על הרוב. נתייחס שוב לצבא .מאז מרד השמירה במחלקתי ב- 1983 , אחת ל 3-4 שנים (בערך זמן רוטציה בדרגות הבכירות) מזדמנת לי האפשרות המפוקפקת להגיד: "אמרתי לכם, הלואי ולא הייתי צודק". לא וידאתי תאריכים אך פחות או יותר זה התחיל עם "ליל הגילשונים" בצפון, אחר כך (או אולי קודם) נחטפו חיילים בלבנון ששיחקו קלפים ללא שמירה בחזית, חטיפת ורציחת שלושת החיילים בצפון לפני מספר שנים וכעת שוב – בכל המקרים האלה קצינים בכירים אמורים היו להיות חתומים ביומני צה"ל המצויים לרוב כך:
"בתאריך --/ -- / -- בשעה --:-- ערכתי ביקורת בבסיס/במרחב/בגזרה ומצאתי ש...". לפני שנים מעטות כתבו וצילמו בעיתון בסיס צבאי בלתי מאויש ששימש את חיל התחזוקה של צה"ל בדרום, ובדואים בזזוהו לאור יום. בצה"ל הירארכית ביקורות מצוינת, כל אחד מחויב לערוך ביקורות לפקודיו ולרשום את הממצאים ביומן: מפקד הבסיס המאויש הקרוב חתם שביקר את חייליו שבדקו את הבסיס הבלתי באויש. מפקדי המרחב חתמו שבדקו את הבסיס המאויש ומפקדי פיקוד דרום חתמו על ביקורת שעשו למרחב. מפקדי המטה הכללי ביקרו ומצאו שהכל תקין בפיקוד דרום וגם במרכז ובצפון !!!
לאחר סוף מלחמת לבנון השניה הטלוויזה שידרה "סקופ" : "מיני מרד" של טייסי הליקופטר במילואים שקבלו שהפכום לנהגי מוניות אויר עבור חכי"ם בכירים ואחרים. אני אומר שזה לא היה יכול לקרות אם מאשר הטיסות הללו (סדרן העבודה למוניות האוויר) - אני מניח שקצין בדרגה מאד גבוהה - לא היה חושש לקריירה האזרחית העתידית שלו. גם זה סוג של "מסתדרניק", מזווית אחרת.
עמנואל בנאבידור

 

 

הערה מדב אהרונוב

 

התנצלותי על אי כתיבת שמך באופן נכון.
כמו שאתה מודע היטב ציטטתי אותך באתר הרבה מאוד פעמים ותמיד כתבתי את שמך באופן נכון-כך שניתן להתייחס לכך כאל פליטת קולמוס

אשר לכאבך על הקורה מסביבנו
אין צל של ספק שאתה צודק ויותר מכך בטענותיך

אבל גם אתה מסכים שיש חריגים בתמונה הלא מחמיאה הכוללת
ברור שניתן גם להצביע על השגים מופלאים
כולל גם בתחום הצבאי
ויחד עם זאת מובן מאליו שצריך ואפילו הכרחי לשפר ולהתריע על כל מחדל
ולעודד את "הנודניקים" במערכת שמתריעים על המחדלים במערכות השונות
אני תמיד נזכר ב"דון קישוטים" כדוגמת מוטי אשכנזי שלפעמים מזיזים דברים בגדול

חייבים להיות אופטימיים!

דוביק

 

הערה מאורי לייטנר

 

נראה לי כי למוטי אשכנזי הזכור ממלחמת יום הכיפורים, יש זיקה קרייתית: הוא לפי מיטב ידיעתי הבן דוד של ידידי מימי לימודינו בטכניון, הקרייתי מרחוב י"א עוזי אשכנזי.
אורי לייטנר